LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
E-pasts:
 

Noslēgts līgums par mežzinātnes institūta "Silava" klimata laboratorijas aprīkojumu

Šodien, 7. jūlijā, LVMI Silava un SIA Faneks starpā tika noslēgts līgums par LVMI Silava laboratoriju kompleksa iekārtu piegādi un uzstādīšanu. Līgums "Iekārtu piegāde un uzstādīšana LVMI Silava laboratoriju kompleksam ar klimata regulēšanas iespējām" paredz aprīkot laboratoriju kompleksu, kas sastāv no 10 neatkarīgām audzēšanas kamerām ar augu audzēšanai nepieciešamo aprīkojumu: laistīšanas sistēmām (laistāmie stieņi un pilienveida laistīšana), gaisa mitrināšanas sistēmu, CO2 paaugstināšanas, gaisa dzesēšanas un sildīšanas sistēmām, kā arī mākslīgo apgaismojumu un audzēšanas galdiem. Laboratoriju kompleksa vadībai un kontrolei, kā arī audzēšanas datu ievākšanai uzstādītais aprīkojums tiks saslēgs vienotā vadības un kontroles sistēmā.

Šādas infrastruktūras izveide pirmo reizi Latvijā nodrošinās iespēju vienlaikus vērtēt gan koku, gan citu ar tiem saistīto organismu – kā dažādu kukaiņu, sēņu – atbildes reakciju uz klimata pārmaiņām, tos noteiktu laiku audzējot kontrolētos vidēs apstākļos. Līdz šim bija iespējams iegūt novērtējumu par katra organisma atbildes reakciju uz kādu vienu vai diviem vides parametriem (piemēram, temperatūru un mitrumu). Jaunā infrastruktūra pavērs iespējas radīt nākotnē sagaidāmajai realitātei vairāk pietuvinātus apstākļus, vērtējot dažādu parametru ietekmi arī uz organismu mijiedarbību, turklāt sasniedzot rezultātus daudz ātrāk, jo vienlaikus būs iespējams katrā kamerā radīt atšķirīgus apstākļus. Tas kopumā nodrošinās savlaicīgi ieviešamu praksi, lai veicinātu meža un mežsaimniecības adaptāciju klimata pārmaiņām veicināšanai – nākotnē vairāk mežaudžu nākotnē būs vitālas, ražīgas un veselīgas, spējot turpināt pildīt oglekļa piesaistes funkcijas, kā arī nodrošināt atjaunojamos resursus bioekonomikas ilgtermiņa attīstībai.

Pētniecības infrastruktūra LVMI Silava tiek veikta par ERAF, valsts budžeta un LVMI Silava līdzekļiem projekta nr. 1.1.1.4/17/I/012 "Pētniecības infrastruktūras attīstīšana Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā "Silava"" ietvaros.

Informāciju sagatavoja mežzinātņu doktors Mārtiņš Zeps
Tālr. 26588069

Publicēta 2020.07.07. 17:13:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.