LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
E-pasts:
 

Turpinās saldā ķirša pētījuma īstenošana: aktualitātes

 

Turpinās pētījuma "Saldā ķirša (Cerasus avium Moench. syn. Prunus avium L.) pavairošanas tehnoloģiju aprobācija un perspektīvāko klonu atlase produktīvu lietkoksnes stādījumu ierīkošanai Latvijas klimatiskajos apstākļos" īstenošana.

Lai sasniegtu mērķi veikt perspektīvāko klonu atlasi, izstrādāt klonu veģetatīvās pavairošanas tehnoloģijas (spraudeņi, audu kultūras) un ierīkot izmēģinājumu stādījumus vietējo un ārzemju perspektīvāko koksnes un augļu pārstrādei piemērotu klonu salcietības pārbaudēm lauka apstākļos, esam uzsākuši iepriekšējos gados ierīkoto stādījumu apsekošanu un mikrospraudeņu ievākšanu.

Vairāk par pētījumu lasāms LVMI Silava pētījuma mājas lapas sadaļā (šeit) un žurnāla "Agrotops" jūlija numurā (raksts šeit).

Vācam Latvijas vietējo ķiršu izcilnieku kolekciju tālākai vērtēšanai un pavairošanai, gan kauliņus, gan spraudeņus. Pētījumā atlasītiem perspektīviem kloniem nav paredzēts pieteikt autortiesību aizsardzību. Ir iecerēts LVMI Silava izveidot oerspektīvāko vietējo klonu veģetatīvā/reproduktīvā materiāla mikrospraudeņu kolekciju – gēnu banku. Klonu kolekcijas stādījumus ierīkos mežu pētīšanas stacijas mežos Šķēdes mežu novadā. Aicinām atsaukties meža īpašniekus, kuru audzēs aug stādīti vai dabiski iesējušies saldie ķirši ar slaidiem stumbriem un gardām ogām! Esam gatavi doties pēc kauliņiem lai izaudzētu stādus jaunu klonu ieguvei.

Bet vietējo un ārzemju klonu salcietības pārbaudes veiks sadarbībā ar SIA Palus. Ierīkosim Klonu pārbaudi citās valstīs iegādātiem un Latvijas pētnieku izaudzētiem stādiem (LVMI Silava – audu kultūrās pavairotiem, Dārzkopības institūts – apsakņoti spraudeņi), stādot iepriekš apsaimniekotā vai neapsaimniekotā lauksaimniecības zemē, veicot intensīvu (lauksaimnieciski) vai ekstensīvu apsaimniekošanu (mežsaimnieciski).

Pētījuma trešajā gadā – 2022. gada vasarā aicināsim uz informatīvajiem semināriem. Pētījums noslēgsies 2023. gada martā.

Publicēta 2020.07.09. 10:30:37

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.