LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
E-pasts:
 

Valsts prezidenta Egila Levita vizīte mežzinātnes institūtā "Silava"

Šodien, 22. jūlijā, Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā "Silava" iepazīšanās vizītē viesojās Valsts prezidents Egils Levits. Prezidents tikās ar LVMI Silava vadību, Zinātnisko padomi un zinātniskajiem darbiniekiem, apmeklēja institūta Laboratoriju kompleksu ar klimata regulēšanas iespējām un Molekulārās bioloģijas laboratoriju, kā arī piedalījās noslēguma diskusijā ar mežzinātniekiem.


Foto autors: Agnis Šmits

LVMI Silava direktors Jurģis Jansons iepazīstināja prezidentu ar LVMI Silava vēsturi, darbību un attīstību, kā arī Latvijas meža sektoru atbalstošās zinātnes tvērumu un nozīmību Latvijā.

Prezidents uzrunā uzsvēra LVMI Silava devumu meža nozares kopējā attīstībā: "Man ir patiešām liels prieks šodien būt Latvijas intelektuālās elites vidū un iepazīt šo institūtu, kas pārstāv Latvijai ļoti svarīgu nozari – mežzinātni. Latviešiem mežzinātne, meži un mežu nozare kā tāda ir divtik svarīga. Pirmkārt, protams, praktiskā nozīme ekonomikā, bet arī emocionālā nozīmē, jo mēs uzskatām, ka latvieši ir īpašā veidā saistīti ar dabu. Un Latvijas daba jo sevišķi ir, protams, meži. Jūs kā zinātnieki pētāt šo nozari, dodat mums savus priekšlikumus, kā pret mežu vislabāk attiekties (…).
Es gribētu pateikties jums par jūsu devumu Latvijas zinātnei, Latvijas tautsaimniecībai (…). Paldies arī par to, ka jūs gādājat, lai meži pastāv un tie ir kvalitatīvi, tos var izmantot praktiski. Sabiedrība ļoti augsti novērtē jūsu devumu. Es vēlu jums arī turpmāk labus panākumus jūsu zinātniskajā darbā un vispār ar dzīvi šeit, šajā skaistajā institūtā. Paldies!"

Vizītes noslēgumā Valsts prezidents un viņa komanda piedalījās sarunā par vairākiem nozīmīgiem meža nozares un mežzinātnes aspektiem. LVMI Silava ieskatā, Latvijā ir ļoti svarīgi jau skolas izglītības procesā uzsvērt cilvēku vēsturisko saikni ar mežu, tos necenšoties pretnostatīt. Latvijas mežu potenciālu gan ekonomikā, gan Latvijas mežsaimniecības devumā klimata pārmaiņu mazināšanā veicinātu meža nozares piedāvātās izmaiņas koku ciršanas un meža atjaunošanas noteikumos, kuru pieņemšanu valdībā atbalsta meža zinātnieki. Izmaiņu būtība ir komplicēta, kādēļ nereti sabiedrībā netiek izprasta pēc būtības.

Aktīva diskusija Valsts prezidenta, viņa komandas un mežzinātnieku starpā raisījās par iespējamām pārmaiņām zinātnes pārvaldībā. Mežzinātnieki uzsvēra pēdējos gados panākto progresu meža nozares augstākās izglītības un zinātnes sadarbībā, kas veidojas LVMI Silava un LLU partnerībā ar meža nozares atbalstu. Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka tieši šāds partnerības modelis ir visnotaļ veiksmīgs un nostiprināms zinātnes politikas plānošanas dokumentos. LVMI Silava vadošais pētnieks, mežzinātnes doktorantūras vadītājs Āris Jansons uzvēra: "Labi strādājošu sistēmu mainīt nav nepieciešams. Latvijā ir daudzas citas lietas, kas jāmaina un jāuzlabo".

Valsts prezidenta Egila Levita pilns runas teksts šeit.


Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Publicēta 2020.07.22. 15:52:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.