LVMI Silava  mežzinātnes
ideju, pētījumu un lietišķo
izstrādņu centrs.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
E-pasts:
 

Pieredzes apmaiņa ātraudzīgo finierkluču plantāciju ierīkošanā un apsaimniekošanā

2010. gada decembrī ERAF finansētā projekta „Bērza koksnes plantāciju ierīkošanas un apsaimniekošanas tehnoloģiju izstrāde” ietvaros tika organizēts pieredzes apmaiņas brauciens uz Itāliju, lai iepazītos ar šīs valsts pieredzi ātraudzīgo finierkluču plantāciju ierīkošanā un apsaimniekošanā. Itālijas finierrūpniecība zināmā mērā jāuzskata par konkurentu Latvijas finierrūpniecībai, jo pārsvarā tiek ražots t.s. gaišais saplāksnis. Atšķirība ir tā, ka Latvijā saplāksni ražo no bērza, bet Itālijā – no papeļu koksnes.

Pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās LVMI Silava zinātnieki - vadošais pētnieks, Dr.silv. Kaspars Liepiņš un zinātniskais asistents, Mg.silv. Mārtiņš Zeps.

Komandējuma laikā tika apmeklētas virkne finierkluču plantāciju Itālijas ziemeļdaļas reģionos ap pilsētām Aleksandriju un Turīnu, kā arī notika diskusijas ar speciālistiem plantāciju ierīkošanā un reproduktīvā materiāla selekcijā un ražošanā (Dr. Gianni Faciotto CRA – PLF, Raffaele Spinelli IVALSA, Roberto Robetti BIOPOPLAR) par iespējamo sadarbību un tehnoloģiju pārnesi uz Latviju.

Lai arī Itālijā mežainums ir salīdzinoši neliels un meži lielākoties koncentrēti kalnainos apvidos, koksnes pārstrāde, tajā skaitā saplākšņa un citu koksnes plātņu ražošana, šajā valstī ir ļoti attīstīta. Koksnes pārstrādes rūpniecība balstās uz resursiem, kuri tiek importēti vai izaudzēti intensīvi apsaimniekotās koksnes plantācijās. Finierkluču plantāciju platība Itālijā ir aptuveni 100 000 ha. Koksnes audzēšana plantācijās šajā zemē netiek uzskatīta par mežsaimniecisko darbību un zemes transformācija par meža zemi nenotiek.

Finierkluču plantācijas Itālijā tiek apsaimniekotas ļoti intensīvi. Pateicoties intensīvai agrotehnikai (apūdeņošana, mēslošana, rindstarpu irdināšana, atzarošana) plantāciju rotācija ir 10-15 gadi, kad koki sasniedz mērķa izmērus – vidējā koka tilpums ir 1 m3. Plantāciju ierīkošanas shēma – 6x6 m vai 6x7 m. Krājas kopšanas netiek veiktas. Finierkluču iznākums ir apm. 60% no kopējā stumbra tilpuma. Pārējais – papīrmalka vai enerģētiskā koksne (šķelda).

Komandējuma laikā panākta vienošanās par Itālijā izveidoto un patentēto hibrīdo papeļu klonu piegādi un pārbaudi Latvijas apstākļos.

 
Finierkluču plantācija. Plantāciju izstrāde. Sortimentu sagatavošana.

Publicēta 2011.01.03. 9:39:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.