LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
Fakss: 67901359
E-pasts:

In memoriam – Māris Daugavietis

Mūžībā aizgājis mūsu ilggadējais kolēģis, vadošais pētnieks
MĀRIS DAUGAVIETIS (11.12.1939.–02.08.2017.)


 

Māris Daugavietis – LVMI Silava vadošais pētnieks, Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas loceklis, profesors, inženierzinātņu doktors – darbu mežzinātnes institūtā uzsāka 1964. gadā, iesaistoties tam laikam jaunā pētniecības virzienā – pilnīga visas koka biomasas izmantošanā, pievēršoties mežizstrādes atlieku, īpaši koku zaļās masas, pielietošanai dažādu bioloģiski aktīvu dabas vielu ieguvei. Pētījumi guva starptautisku ievērību, un 1986. gadā IUFRO (Starptautiska meža pētniecības organizāciju apvienība) kongresā, izveidojot pētniecības grupu "Koku zaleņa sagatavošana un izmantošana", Māri Daugavieti ievēlēja par tās vadītāju un darbības koordinatoru. Par paveikto darbu Māris Daugavietis saņēmis IUFRO atzinības rakstu.

Māra Daugavieša veikto pētījumu rezultāti un izstrādātās tehnoloģijas guvušas atzinīgu novērtējumu un attīstītas Lielbritānijā, Zviedrijā, Bulgārijā, Slovākijā, kā arī Ķīnā un Vjetnamā. Viņa vadībā inovatīvo pētniecības rezultātu ieviešanai praksē 1992. gadā Latvijā izveidota akciju sabiedrība "Biolat". Zinātnieka veiktajiem pētījumiem ir izteikts starpnozaru raksturs, un tie īstenoti, sadarbojoties lauksaimniecības (augu aizsardzība, lopkopība), pārtikas (uztura bagātinātāji), medicīnas (izejvielas farmācijai) un citām zinātnes nozarēm, veidojot radošas pētnieciskās grupas.

Māris Daugavietis ir vairāk nekā 165 zinātnisko publikāciju autors, kā arī autors vai līdzautors 58 izgudrojumiem un patentiem. Uz pētījumu bāzes izstrādāti un atbilstoši Eiropas Savienības prasībām reģistrēti 12 oriģināli, no skujām izdalīti patēriņa produkti. Māris Daugavietis par nozīmīgu zinātnisko darbību 1982. gadā saņēmis Latvijas PSR Valsts prēmiju un 2001. gadā – LZA iedibināto akadēmiķa Arvīda Kalniņa vārda balvu. 2008. gadā Māris Daugavietis apbalvots ar Atzinības krustu.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" izsaka līdzjūtību Māra Daugavieša tuviniekiem un kolēģiem.

 

Atvadīšanās 8. augustā plkst. 14.00 Rīgas kremācijas centra-krematorijas Lielajā atvadu zālē.

Publicēta 2017.08.03. 10:59:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.