LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
Fakss: 67901359
E-pasts:

Norisinājusies Latvijas mežzinātnes diena "Vienvecuma egļu meži Latvijā"

Šī gada 30. maijā Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" sadarbībā ar Meža pētīšanas staciju Gulbenes un Madonas novadu mežos organizēja semināru  Latvijas mežzinātnes dienu "Vienvecuma egļu meži Latvijā".

Mežzinātnes diena bija veltīta LVMI Silava veikumam, valsts pētījumu programmas ietvaros izpētot vienvecuma egļu mežus Latvijā. Egle ir trešā izplatītākā koku suga, kura aizņem 600 tūkst. ha lielu platību. Apmēram viena trešdaļa šo audžu ir cēlušās no cilvēku savulaik kļūdaini veidotām, pārbiezinātam jaunaudzēm. Mežzinātnes dienas dalībnieki iepazinās ar pētījumu, kas apliecina šo audžu augšanas potenciāla būtisku pasliktināšanos. Tajā pašā laikā mežzinātnes dienas darba kārtība apliecināja pareizi veidotu audzētu egļu audžu lomu mežsaimniecībā, cilvēkam droši ļaujot sagaidīt meža audzēšanas rezultātu jau savas dzīves laikā.

Mežzinātnes dienas dalībnieki atzinīgi novērtēja mežzinātnieku veikumu un arī priekšlikumu mazināt birokrātijas un neuzticēšanās slogu, kas mūsu valsti atšķir un attālina no brīvās pasaules. To ar steigu jādara itin visās dzīves jomās, tostarp mežsaimniecībā. Mežzinātnieku izveidotā un ieteiktā metodika egļu mežu augšanas potenciāla novērtēšanai būtu izmantojama kā lēmuma pieņemšanas instruments mežkopim par labāko meža apsaimniekošanas veidu, nevis kā komplicēts mehānisms atļaujas došanai darboties.

Mežzinātnes dienas ietvaros Meža pētīšanas stacijas zinātnes komunikāciju centrā "Vētraine" notika monogrāfijas "Vienvecuma egļu meži Latvijā" atvēršana. Monogrāfijā apkopotas LVMI Silava zinātnieku iegūtās  zināšanas. Monogrāfijas autori: Jānis Donis, Tālis Gaitnieks, Āris Jansons, Jurģis Jansons, Dagnija Lazdiņa, Zane Lībiete, Dainis Ruņģis, Guntars Šņepsts un Pēteris Zālītis. Monogrāfiju iespējams saņemt mežzinātnes institūtā "Silava" Salaspilī un Meža pētīšanas stacijas administrācijā Jaunkalsnavā.

Šogad LVMI Silava organizētajās mežzinātnes dienās piedalījās Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, autoru kolektīvam pasniedzot īpašu Pateicības rakstu par valstiski nozīmīgu attieksmi, kā arī citi, vairāk kā 100 dalībnieki no meža nozares uzņēmumiem, valsts pārvaldes institūcijām, Meža pētīšanas stacijas, zinātniskajiem  institūtiem, augstskolām un medijiem.

Publicēta 2019.05.31. 17:42:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.