LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
Fakss: 67901359
E-pasts:

Pētījums par medību ietekmi uz vilku populācijas stāvokli Latvijā

Šī gada jūlija vidū noslēdzās kārtējais izpētes posms, ko ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu LVMI Silava pētnieku grupa veic pētījuma par medību ietekmi uz vilku populācijas stāvokli Latvijā "Lielo plēsēju populāciju stāvokļa izmaiņas medību ietekmē" ietvaros. Nevienu mūsu valsts iedzīvotāju nepārsteidz fakts, ka vilki Latvijā dzīvo, tomēr zināšanas, kā tie spēj mainīties un ka šīs pārmaiņas notiek salīdzinoši īsā laikā, noderēs visiem, kuriem ar šo sugu bijusi, ir vai tiek plānota ciešāka saskare.

Ļoti nozīmīgu informāciju par sugas bioloģiju un ekoloģiju vietējās populācijas līmenī sniedz bojāgājušo dzīvnieku izpēte. Pavisam sadarbībā ar Valsts meža dienestu un medniekiem 2018./2019. gada medību sezonā ievākts un apstrādāts materiāls no 176 nomedītiem vilkiem. Bez vecuma samazināšanās galvenā atšķirība dzimuma-vecuma struktūrā šajā medību sezonā ir būtisks nomedīto tēviņu skaita pārsvars pār mātītēm. Šāda novirze visā pētījuma vēsturē, kas aizsākts 1998. gadā, konstatēta pirmo reizi.

Līdz šim skaitliskās attiecības starp vilku dzimumiem bijušas tuvas 1:1 visās vecuma grupās, un šāda dzimumu struktūra tika uzskatīta par populācijas labvēlīga stāvokļa apliecinājumu. Kopumā nomedīto vilku dzimuma-vecuma struktūras izmantošana populācijas lieluma aplēsēs pagaidām norāda uz vilku skaita nemainīgumu pēdējos 4 gados – ap 600 pirms un 300 vilku pēc medībām.

Pēdējās sezonas rezultāti ļauj izvirzīt hipotēzi, ka pēc demogrāfiskajiem rādītājiem vilku medības Latvijā populāciju skaitliski nesamazina, bet teritorijā ienāk vilku tēviņi no mazāk apmedītām vai vispār neapmedītām teritorijām. Šādas teritorijas, iespējams, pastāv gan mūsu valsts iekšienē, gan kaimiņvalstīs. Hipotēzes pārbaudei paredzēts izmantot DNS analīzes, kas norāda uz radniecības pakāpi nomedīto vilku starpā nu jau vairāk kā 10 gadu periodā.

Ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu LVMI Silava zinātnieki uzsākuši arī mājdzīvnieku īpašniekiem postījumus nodarījušo plēsēju identificēšanu pēc kodumu vietās paņemtu paraugu DNS analīzēm.

Publicēta 2019.08.08. 9:36:04

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.