No 12. līdz 16. maijam Rīgā norisinās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) starptautiskā pārbaude, kuras mērķis ir izvērtēt Latvijas saistību izpildi klimata jomā saskaņā ar ANO Vispārējo konvenciju par klimata pārmaiņām (UNFCCC) un Parīzes nolīguma prasībām. ANO ekspertu vizīti Latvijā koordinē Klimata un enerģētikas ministrija (KEM).
Pārbaudes centrā ir Latvijā sagatavotais pirmais Divgadu caurskatāmības ziņojums (BTR1), kas līdz 2024. gada beigām bija jāiesniedz visām Parīzes nolīguma dalībvalstīm. Ziņojumā apkopota visaptveroša informācija par:
- siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijām un piesaisti,
- klimata politikas ieviešanu un pielāgošanos klimata pārmaiņām,
- sniegto atbalstu attīstības valstīm,
- Latvijas devumu Eiropas Savienības kopējā mērķa sasniegšanā – līdz 2030. gadam samazināt SEG emisijas vismaz par 55%, salīdzinot ar 1990. gadu.
Būtisku ieguldījumu SEG inventarizācijas datu sagatavošanā un analīzē sniedz Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”. LVMI "Silava" zinātnieki veic aprēķinus un analīzi par oglekļa piesaisti un SEG emisijām zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības (ZIZIMM) sektorā, kas ir nozīmīgs Latvijas kopējās SEG bilances elements, nodrošinot zinātniski pamatotus un starptautiskajām metodoloģijām atbilstošus datus par Latvijas ZIZIMM sektoru, tai skaitā mežu oglekļa plūsmām. Sadarbība ar KEM un citām institūcijām stiprina valsts spējas caurskatāmi un precīzi atspoguļot SEG emisiju un oglekļa piesaistes datus starptautiskā līmenī.
Pārbaudi Latvijā veic eksperti no dažādām pasaules valstīm, tostarp Japānas, Indijas, Vācijas, Argentīnas, Brazīlijas, Kubas, Igaunijas, Turcijas un Maldīvām. Auditori izvērtē, vai ziņojumā sniegtā informācija ir pārskatāma, pilnīga un saprotama. Pārbaudes noslēgumā eksperti sniegs ieteikumus, ja būs nepieciešami precizējumi vai uzlabojumi ziņojumā.
Latvijas ekspertiem, tai skaitā LVMI “Silava” zinātniekiem, šī pārbaude ir iespēja sadarboties ar starptautiskiem kolēģiem, stiprināt datu kvalitāti un pilnveidot klimata politikas ieviešanu praksē.
Parīzes nolīgums, kas pieņemts 2015. gadā UNFCCC pušu sanāksmē, ir viens no galvenajiem starptautiskajiem klimata rīcības dokumentiem, kura mērķis ir ierobežot globālo sasilšanu.