15. maijā Skrīveru apkārtnē notika apmācību seminārs "Ātraudzīgo koku integrēšana pilsētvides zaļināšanai un to izturības pārbaudes iespējas", kas pulcēja ap 40 interesentu. Semināru organizēja LVMI "Silava" ES Horizon programmas pētījuma RuralBioUp ietvaros sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "Cleantech Latvia". Pasākuma mērķis bija veicināt sadarbību starp pašvaldību speciālistiem un pētniecības organizācijām, īpašu uzmanību pievēršot ilgtspējīgas un klimatnoturīgas pilsētvides attīstībai.
Semināra laikā LVMI "Silava" zinātnieki iepazīstināja dalībniekus ar jaunākajiem pētījumiem un demonstrēja apskates objektus dabā, fokusējoties uz ātraudzīgo koku potenciālu un to praktisko pielietojumu.
LVMI "Silava" vadošā pētniece Dagnija Lazdiņa stāstīja par pētījuma RuralBioUp ietvaros veiktajiem darbiem un demonstrēja:
- ātri augošo lapu koku audžu piemērus, to audzēšanas riskus un ieguvumus,
- informāciju par lapu koku kaitēkļiem un slimībām,
- šo koku iespējamo lomu ilgtspējīgā un aprites bioekonomikā lauku reģionos.
Pētnieki Kristaps Makovskis un Oskars Krišāns iepazīstināja ar saviem šogad uzsāktajiem pēcdoktorantūras pētījumiem:
- Bioloģiskās daudzveidības un oglekļa aprites novērtēšanas rīku izstrāde ātri augošo koku sugu (Populus spp., Salix spp., Alnus incana) ilggadīgos stādījumos dažādos zemes izmantošanas un klimata scenārijos, un
- Vēja izraisīto bojājumu riska samazināšana parasto priežu mežaudzēs pēc izlases cirtēm Baltijas jūras reģiona austrumu daļā, kā arī demonstrēja koku vēja noturības novērtēšanas metodes, tostarp statisko vilkšanas testu – koku liekšanu un laušanu.
Pasākums bija vērtīga platforma zinātnes un pašvaldību sadarbībai, kā arī pierādījums pieaugošai interesei par klimata pārmaiņām noturīgu un videi draudzīgu zaļo risinājumu ieviešanu pilsētvidē.