17.07.2025.
Drukā

Šī gada jūlijā Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" uzsāk Meža susura (Dryomys nitedula) un mazā susura (Muscardinus avellanarius) speciālo monitoringu, kas tiks veikts līdz 2027. gadam.

Monitoringa mērķis ir sniegt zinātniski pamatotu un regulāru informāciju par abu reto un īpaši aizsargājamo grauzēju sugu izplatību, populāciju dinamiku un dzīvotņu kvalitāti. Iegūtie dati būs būtiski arī Eiropas Savienības ziņošanai saskaņā ar Dzīvotņu direktīvas 17. pantu. Abas sugas ir īpaši aizsargājami grauzēji, kuru aizsardzību nosaka gan Latvijas normatīvie akti, gan Eiropas Savienības Dzīvotņu direktīvas (92/43/EEK) IV pielikums, kas paredz regulāru monitoringu un ziņošanu par sugu populāciju stāvokli, izplatību un dzīvotņu kvalitāti ik pēc sešiem gadiem.

Par sugām un to izplatību.
Meža susuris Latvijā ir ļoti reti sastopams, un līdz šim zināmā populācija mīt Silenes apkaimē pie Baltkrievijas robežas.
Mazais susuris ir sastopams biežāk, galvenokārt Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā.
Abas sugas ir nakts dzīvnieki, kas dienā slēpjas un aktīvi kļūst naktī. Ziemu pavada ziemas miegā, kas ilgst no rudens līdz pavasarim.

Galvenās pētījuma aktivitātes:

  • populāciju uzskaites un dzīvotņu kartēšana abu sugu potenciālajās un zināmajās izplatības teritorijās;
  • DNS analīzes un molekulārās ģenētikas metožu pielietojums, īpaši meža susura populācijas ģenētiskās daudzveidības izvērtējumam;
  • būrīšu monitorings standartizētos parauglaukumos – vismaz 2 reizes sezonā tiek pārbaudīta to apdzīvotība, veikta to apkope un nepieciešamības gadījumā pārvietošana vai nomaiņa;
  • mazā susura izplatības precizēšana Eiropas Vides aģentūras 10 × 10 km režģa ietvaros, īpaši teritorijās bez nesenām novērošanas datiem;
  • ieteikumu sagatavošana aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumiem, kā arī nelabvēlīgu ietekmju novēršanai.

Darbi plānoti 36 mēnešu laikā.

Šis monitorings ir būtisks ieguldījums Latvijas bioloģiskās daudzveidības aizsardzībā un dabas politikas veidošanā, nodrošinot uz pierādījumiem balstītu pieeju reto sugu aizsardzībā.


2025 07 17 Meza susurisMeža susuris 

2025 07 17 Mazais susurisMazais susuris